Můj Blog

...sbírka mých myšlenek...

RSS

RSS

RSS na Seznam.cz

Přidej na Seznam

Počítadlo

TOPlist

Podporuji

Glosy

Divadlo, kino, mravenec a smrt

Utekl zas nějaký čásek od mého posledního příspěvku a docela dost toho uběhlo. Mno dneska se trošku více rozepíšu, snad vám to nebude vadit a pokud budete chtít, snad to dočtete do konce. Chtěl bych se vyjádřit k jakémusi srovnání divadlo x kino, protože jsem měl možnost během tří dnů navštívit obě tato kulturní zařízení. Pak bych měl takovou menší příhodu z práce a na konec bohužel jedno smutné ohlédnutí za něčím, co mě dost kdysi zasáhlo.

Ostře sledované...Monstrum

Nedávno jsem zjistil, že šumperské Severomoravské divadlo bude mít na programu představení Hrabalových Ostře sledovaných vlaků. První termíny jsem sice minul, ale nakonec jsem se na jedno z představení dostal. Ačkoliv začínalo již v pět večer ve všední den (čtvrtek), bylo divadlo plné. A kvalita představení mě příjemně překvapila. Výtečný výkon, ačkoliv se na pódiu příliš neohřál, předvedl osvědčený Vladimír T. Gottwald. Krom něj mě však upoutaly další tři postavy a jejich herečtí protagonisté. Výtečný výkon podal Petr Komínek v roli výpravčího Hubičky. Čerstvě nominovaný herec na cenu Thálie zvládl roli s přehledem a s jistotou, naprosto důvěryhodně. Dalším skvělým výkonem se blýskl i František Čachotský v hlavní roli Miloše Hrmy. A spolu s ním excelovala svým hereckým entuziasmem a procítěním Jolanta Balon (Máša).

Samotný představení mě rozhodně nezklamalo. Ostře sledované vlaky patří k top české produkci jak filmové, tak jak jsem se přesvědčil i divadelní. Sice ve shlédnutém představení chyběla známá epizodka s razítkováním zadečku Zdeničky, což mě trochu mrzelo :), ale i tak strávenýho večera nebylo třeba litovat. Vesměs nadstandardní herecké výkony pod taktovkou výtečné režie diváka po celou hru nepustily z děje. I tak ale na závěr hodnocení divadelního zážitku odbočím trochu od tématu. Docela mě zarazilo, jak málo mladých lidí si najde cestu do divadla. I tak ale bylo plno, což lze přisuzovat snad jen faktu, že starší lidé, řekněme v důchodovém věku, si spíše našetří čas vpodvečer, než pozdě večer se vracet domů. Těžko tedy soudit, jaké je věkové rozvrstvení diváků při večerních představeních.

O tři dny později jsem navštívil pro změnu Kino Oko v Šumperku. Sice jsem chtěl původně na film 10000 před n. l., ale bohužel jsem se překoukl a ten dávají až za dva týdny. Tak jsem nakonec musel vzít za vděk filmem Monstrum (http://www.cloverfieldmovie.com/). A nutno říci bohužel. Ona strhující podívaná s efektem alá Záhada Blair Witch, kdy je vlastně celý film projektován jako autentický záběr kamery, se nekonala. Právě zmiňovaný způsobem prezentace dění je jedním z plusů filmu a nutno dodat, že chvílemi dobře propracovaným. Další plus však hledat těžko. Poloprázdné kino se nejspíš mohlo bavit jen úvodním přibližně půlhodinovou zajímavou částí, kdy byl divák vtažen do děje. Ve chvíli, kdy se na scéně objeví Monstrum v celé své "kráse", se však film mění v jednu téměř nekončící nudu. Skupina odvážných mladých lidí se vydává hledat dívku jednoho z nich. Po putování ulicemi i tunelem metra (kde jsou "nečekaně" napadeni neznámými tvory) ji nakonec nacházejí. Poněkud nudný konec filmu jakoby symbolicky podkreslil posledních padesát minut nicneříkajícího sledování dění na plátně.

I zde se však kromě hodnocení filmu kouknu krátce na věci kolem. Zatímco v divadle bylo narváno, do kina Oko si v docela atraktivním čase sobotní osmé hodiny našlo cestu přibližně 50 diváků. Během projekce pak přibližně deset z nich zamířilo domů zklamáno kvalitou sledovaného snímku. Pravda je, že Monstrum nejspíš není bůhví jak velký trhák, ale i tak mě návštěva (stejně jako film) zklamala. Pevně věřím, že za dva týdny se na snímku 10000 před n. l. dočkám podstatně lepšího zážitku. Už jen proto, že trailery vypadají opravdu nadějně.

Válka s mravenci

Přejdu teď od kultury jinam. Po stole mi v práci běhají mravenci. Ne, žádní dva nebo tři. Jak to nazval kolega z práce, doslova Maršbatalion mravenců. Kam se podíváte, všude samej mravenec. Jsem z toho zoufalej. Příjdu z oběda a jeden takovej přeléza z písmene B na H. Samozřejmě, že ho z klávesnice sundám, ale mezitím uteče pod monitor a doslova slyším, jak se mi tam směje. A bůh ví, s kolika kamarády ještě. Pokud jste viděli film Pán prstenů - Společenstvo prstenů, určitě si pamatujete scénu z dolu Morie, kde skřeti slézají po pilířích síně. To samé se tu děje v podobě mravenců. Vždy se po noze stolu vydá nahoru na průzkum malá skupinka kmitajících potvůrek s přáním zničit mi trochu životního klidu. Jsem masový vrah. Jedním bouchnutí se k zemi kácí hned tři mravenci. Bum. Další umírá. Jinak bych rád řekl, že mám zvířata docela rád a když už mám nějaké zabít, tak je to v nezbytně nutném případě a nebo v návalu cholerického vzteku. To druhé je aktuální případ. Mravenci si na mě však nejspíš zvykli. Nechal jsem jim na stole Orbit Drops a evidentně jim zachutnaly.

I tak doufám, že se těhle malých potvůrek brzo zbavím, protože musí z toho šrumu tady a z toho neustálého jejich ohrožení života sami být ve vysokém stresu. A nechci, aby se tak trápili a trýznili.

Tragický začátek nového roku

Včera jsem si pustil oblíbený pořád na TV Nova - 112. A bohužel se v něm blýskl i kdysi celou zemí otřásající případ brutální vraždy teprve 13leté Barbory Němečkové z Kmetiněvsi. Nejhorší na všem je, že ji zabil ještě mladší bývalý spolužák. Zasadil ji víc jak 15 bodných ran, přičemž ji stačil i znásilnit. Jak bylo v pořadu řečeno, svého činu a promarněného mladého lidského života nelitoval. Lítost projevil jen nad tím, že nebude u svých rodičů. Člověku někdy opravdu zůstává rozum stát nad tím, co jsou schopni "lidi" udělat. A takových případů je víc. V roce 1996 znásilnil a uškrtil šestnáctiletý kluk devítiletého chlapce. O rok později v září pak čtrnáctiletá dívka udusila čerstvě narozenou dceru a pohodila ji v odpadkovém koši na gynekologii. Pokud chcete vědět více, doporučuji tento článek.

Poslední komentáře
09.03.2008 16:52:58: To buď rád, že ti po stole nelezou třeba švábi ;-)